Man celebrating in front of a desk

Rekordowy rok 2021

Rok 2021 był bez wątpienia wyjątkowy dla Pronar Wheels pod wieloma względami. W czasie gdy inne firmy napotykały coraz to większe problemy wynikające ze wzrostów cen transportu i komponentów, my biliśmy rekord za rekordem.

Rozwój w czasach pandemii nie byłby możliwy gdyby nie strategia firmy przyjęta przed laty.

Firmy produkujące swoje wyroby ze stali napotkały barierę w postaci rekordowego wzrostu cen tego surowca. Dodatkowo rosnące ceny transportu sprawiły, że wiele fabryk, również tych należących do największych firm na świecie, stanęło w miejscu. Sytuacja na rynku stali nie dotknęła nas w aż takim stopniu dzięki zapasom zgromadzonym w naszym magazynie, które pozwoliły nam na kontynuowanie produkcji nawet przez trzy miesiące bez dostaw.

Wszystkie nasze wyroby formujemy ze stali na terenie naszych fabryk, co sprawia, że jesteśmy niezależnieni od zewnętrznych firm produkcyjnych. Właśnie dzięki temu nasza produkcja była w stanie nadążyć za sprzedażą, która jest niewątpliwym rekordem w Pronar Wheels. Po rekordowym roku 2020 znacząco zwiększyliśmy nasz plan sprzedażowy na rok 2021, który finalnie i tak wykonaliśmy aż w 126%.

Kilka lat temu rozpoczęliśmy działalność naszego Centrum Montażowego, które każdego dnia montuje setki kompletnych kół ogumionych. Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na koła kompletne i ten trend jest widoczny w liczbach – w końcu w 2021 pobiliśmy swój zeszłoroczny rekord o 31%.

Pronar Wheels employee mounting a tyre on a wheel

Pomimo wzrostu sprzedaży felg i kół kompletnych, największy rekord padł w naszej niedawno powstałej Hurtowni Opon.

Nasza Hurtownia jest najprężniej rozwijającą się gałęzią Pronar Wheels. I widać to nie tylko w liczbach – przez zwiększającą się ilość zamówień musieliśmy sięgnąć po outsourcing logistyczny, gdyż nasz magazyn zrobił się po prostu za mały. Nasza Hurtownia została w tym roku największym dystrybutorem wiodących marek premium opon i wygenerowała w 2021 rekordową sprzedaż – aż 600% względem roku 2020!

Rosnące zapotrzebowanie na kompletne koła ogumione oraz na same opony przeznaczone dla sektora rolniczego, budowlanego, leśnego i komunalnego przyczyniło się nie tylko do wzrostu sprzedaży. By móc podołać wszelkiej logistyce związanej z zakupem oraz magazynowaniem opon, w  zeszłym roku nasza Sekcja Zakupów i Logistyki się powiększyła o dwie nowe osoby.

Produkcja na najwyższych obrotach jest możliwa dzięki automatyzacji stanowisk produkcyjnych – dlatego właśnie stawiamy na ich rozbudowę.

Zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz jakości i powtarzalności produkcji to czasochłonny i trudny do wdrożenia proces. Każdego dnia nad modernizacją istniejących maszyn jak i projektem nowych pracuje zespół konstruktorów z Biura Rozwoju. W tym roku starsze urządzenia i maszyny zostały dostosowane do najnowocześniejszych procedur bezpieczeństwa poprzez instalacje bramek i czujników, które minimalizują prawdopodobieństwo wypadków w pracy.

Pod koniec 2021 został uruchomiony nowy manipulator będący przedłużeniem zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Teraz można śmiało powiedzieć, że linia ta jest w pełni zautomatyzowana. Przed uruchomieniem manipulatora zadaniem pracownika obsługującego linię było odebranie felgi, umieszczenie jej na maszynie wykonującej otwór na wentyl, a następnie ułożenie jej na palecie. Teraz wszystko to wykonuje maszyna, która dodatkowo sama pobiera palety ze stosu a następnie układa na niej felgi. Obecnie zadaniem pracownika jest jedynie odebranie palety z gotowymi, zespawanymi felgami i umieszczenie jej na magazynie.

Zautomatyzowanie produkcji i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników to dwa główne cele, które przed sobą stawiamy. Nasze rozwiązania produkcyjne zostały docenione pod koniec zeszłego roku przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poprzez przyznanie nam tytułu Fabryki Przyszłości.

Manipulator in Pronar Wheels factory

Rok 2021 to jeden wielki rekord w historii Pronar Wheels. Teraz skupiamy się na nowych przedsięwzięciach, które pozwolą nam powiedzieć to samo o roku 2022.

Nasza firma stale się powiększa, zarówno od strony rozbudowy parku maszynowego jak i od strony kadrowej. Każdy dział pracuje na wspólny wynik, który bez wątpienia można nazwać rekordem i sukcesem. A nie byłby on możliwy bez zaangażowania całego zespołu Pronar Wheels.

Najbliższy rok zapowiada się równie ciekawie co poprzedni, lecz tym razem ogranicza nas nie tylko czas – potrzebujemy więcej rąk do pracy. Wszystkich zainteresowanych pracą w prężnie rozwijającej się firmie zapraszamy do zakładki „Kariera” – tam można znaleźć wszystkie stanowiska, na które obecnie rekrutujemy. Zapraszamy!

Rafał Mazur Zastępca Dyrektora ds. Handlu i Marketingu

Rafał Mazur

Zastępca Dyrektora ds. Handlu i Marketingu
Daniel Grygoruk Specjalista ds. Marketingu

Daniel Grygoruk

Specjalista ds. Marketingu i wsparcia sprzedaży

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Pronar Wheels partnerem AGCO na Agritech 2021!
Następny wpis
Transport kontenerów w roku 2021