Modernization of the Pronar Wheels warehouse

Modernizacja magazynu

Efektywniejsze wykorzystanie magazynu

Niepewna sytuacja ekonomiczna oraz konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą wpływają niekorzystnie zarówno na handel krajowy, jak i zagraniczny działających w Polsce firm. Mimo tych utrudnień, zapotrzebowanie na koła tarczowe Pronaru nie maleje, a wręcz przeciwnie – popyt na nie stale rośnie.

Coraz większa liczba zamówień jest wyzwaniem nie tylko dla wydziału produkcyjnego, ale również dla działalności magazynowej, której zadaniem jest odbieranie gotowych wyrobów, ich przechowywanie i przygotowywanie do wysyłki.  Aby przebieg tych działań był najbardziej optymalny, przestrzeń magazynową Pronar Wheels poddano gruntownej modernizacji.

Jej celem było zwiększenie liczby miejsc paletowych na niezmienionej powierzchni magazynu. Dokonano tego poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań oraz optymalizację procesów magazynowych. W magazynie zainstalowano nowe regały wysokiego składowania, a wysokość już wykorzystywanych zwiększono do 9 metrów. Pozwoliło to na składowanie towarów aż pod samym jego dachem. Natomiast dzięki gęstszemu ustawieniu regałów poprawiono wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Wprowadzone modyfikacje zwiększyły liczbę miejsc paletowych na regałach o 110 proc. Większa powierzchnia robocza umożliwiła pracownikom magazynu o wiele płynniejszą pracę, co znacznie skróciło czas potrzebny na wyciągnięcie palety z regału i jej transport na pole odkładcze. Zreorganizowano także ruch urządzeń tzw. transportu bliskiego, co pozwala szybciej docierać w wyznaczone miejsca. Magazyn zyskał też nowe oznakowanie – zgodne ze standardami Pronar Wheels.

Modernization of the Pronar Wheels warehouse
Modernization of the Pronar Wheels warehouse

Efektem racjonalnej gospodarki magazynowej jest nie tylko bezkolizyjność ciągów komunikacyjnych czy też obniżenie kosztów, gdyż w Pronar Wheels olbrzymią wagę przywiązuje się także do działań proekologicznych.

W magazynie są używane elektryczne wózki marki Pronar (reach truck): wysokiego składowania oraz z podestem dla operatora. Wyposażono je w systemy emitujące sygnały dźwiękowe i świetlne, kamery oraz pozycjonery, które umożliwiają sprawne ustawianie palet na pożądanym poziomie półek regałowych.

Automatyczne systemy rozsuwania wideł w wózkach elektrycznych Pronar pozwalają na załadunek i transport palet o różnych szerokościach.  Ma to ogromne znaczenie dla Pronar Wheels, ponieważ powstają tu felgi o rozmiarach od 6 do 54 cali. Wózki są wyposażone w pojemne baterie litowo-jonowe, których pełne ładowanie trwa tylko 1,5 godziny (można je też w dowolnym momencie doładowywać).

Zracjonalizowanie działania magazynu Pronar Wheels, wprowadzenie nowego oznakowania oraz wykorzystywanie wózków elektrycznych poprawiły też komfort i bezpieczeństwo pracowników.

Modernization of the Pronar Wheels warehouse
Bartłomiej Ługowoj

Bartłomiej Ługowoj

Kierownik ds. Zakupów i Logistyki
Daniel Grygoruk Specjalista ds. Marketingu

Daniel Grygoruk

Specjalista ds. Marketingu i wsparcia sprzedaży

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Wizyta w TVS Eurogrip
Następny wpis
Konsekwencja w działaniu w 2022