Pronar Wheels Development Office

Czym się zajmuje Biuro Rozwoju Pronar Wheels?

Biuro Rozwoju istnieje od samego początku funkcjonowania Pronar Wheels. Koordynuje ono wszystkie działania związane z produkcją kół. Do najważniejszych z nich należy projektowanie wyrobów, oprzyrządowania, linii i urządzeń do produkcji felg oraz opracowywanie technologii wytwórczych.

Biuro Rozwoju jest odpowiedzialne także za wprowadzanie nowych kół do oferty Pronar Wheels. Są one wprowadzane na podstawie zapotrzebowania i oceny rynku.

Czynnikiem wspomagającym podejmowanie decyzji w tym zakresie są rozmowy z partnerami biznesowymi Pronaru. Proces wdrożenia nowego wyrobu (np. felgi) składa się z kilku etapów. Na początku jest opracowywana jego wstępna konstrukcja. Następnie – analiza numeryczna projektu, na podstawie której nanoszone są zmiany w projekcie mające na celu osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości wyrobu. Kolejnym etapem jest opracowanie technologii wykonania nowego wyrobu. W tym wypadku inżynierowie zwracają szczególną uwagę na osiągnięcie jak najwyższej jakości przy zachowaniu możliwie niskich kosztów produkcji.
Następny bardzo ważny etap opracowania nowej konstrukcji felgi polega na przeprowadzeniu badań zmęczeniowych oraz testów polowych. Badania zmęczeniowe wykonywane są w Centrum Badawczo-Rozwojowym, a testy polowe – z wykorzystaniem maszyn rolniczych Pronaru. Badania prowadzone są zgodnie z normami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Ponadto inżynierowie z Narwi opracowali własne standardy badań wykraczające poza przyjęte przez jednostki europejskie. Pozwalają one na bardziej wnikliwe sprawdzanie felg.

W ciągu 20 lat Pronar Wheels stał się jednym z najważniejszych na świecie producentów felg do maszyn rolniczych i budowlanych. Było to możliwe m.in. dzięki temu, że inżynierowie pracujący nad rozwojem technicznym nie bali się wyzwań.

Realizując kolejne projekty stworzyli siódmą już generację linii do produkcji felg. Ważnym aspektem rozwoju jest również wykorzystywanie najnowszych technologii wytwarzania i uwzględnianie ich w projektach nowych maszyn. Inżynierowie Pronaru kończą właśnie testy nowego automatu spawalniczego mającego pracować w oparciu o metodę spawania, która w Polsce będzie użyta po raz pierwszy.
W ubiegłym roku fabryka Pronar Wheels w Narewce wzbogaciła się o dwie potężne prasy hydrauliczne o nacisku 3150 i 5000 ton. Pracownicy Biura Rozwoju opracowali projekt manipulatora do ich obsługi, który został wykonany w Dziale Narzędziowni. Zaprojektowanie tak specjalistycznego oprzyrządowania było skomplikowanym i bardzo wymagającym procesem, na który poświęcono wiele czasu. Na początku specjaliści ds. konstrukcji maszyn wykonali projekt konstrukcyjny manipulatora. Współpracowali z nimi inżynierowie ds. automatyki, których zadaniem było zaprojektowanie sterowania (szaf sterowniczych) oraz przygotowanie oprogramowania (napisanie programu sterującego) i wizualizacji.
Pronar Wheels Development Office
W Biurze Rozwoju Pronar Wheels trwają też prace nad oprzyrządowaniem obsługującym prasy produkcyjne w Narewce. Jego unowocześnienie zwiększy możliwości wytwórcze i pozwoli wdrażać nowe wyroby, np. przygotowany przez inżynierów Pronar Wheels system kół zdwajanych.
W fabryce w Narewce jest planowane także zainstalowanie kolejnego manipulatora, który także został zaprojektowany przez inżynierów Biura Rozwoju. Jego plany konstrukcyjne przekazano już do Działu Narzędziowni, który go wykona. Manipulator będzie obsługiwał prasę o nacisku 3150 ton. Ponadto dobiega końca przygotowywanie projektu następnego manipulatora współpracującego z prasą o nacisku 5000 ton. Wejdzie on w skład zautomatyzowanej linii produkcyjnej obsługującej również nowatorski system cięcia laserowego, który został wykonany przez międzynarodową firmę na specjalne zamówienie Biura Rozwoju.

Do zadań Biura Rozwoju należy również kontakt z klientami. Pronar Wheels produkuje koła dla największych firm na świecie, dlatego niezbędny jest stały kontakt z ich przedstawicielami.

Poza produkcją Biuro Rozwoju opracowuje również, wymaganą przez klientów, pełną dokumentację techniczną wyrobu. Jest ona źródłem informacji o nim (m.in. dane techniczne i materiałowe) oraz potwierdzeniem, że produkt charakteryzuje się najwyższą jakością i spełnia wszystkie wymagane normy. W dokumentacji znajdują się też wszelkie wyniki przeprowadzonych testów.
W Biurze Rozwoju Pronar Wheels pracują również osoby, których zadaniem jest analiza ryzyka oraz eliminacja błędów w wyrobach. Dzięki temu, że Pronar Wheels jest producentem i właścicielem technologii, może eliminować błędy na etapie produkcji poprzez ingerencję w pracę maszyn oraz oprzyrządowania (dotyczy to również szybkich zmian w produkcji wyrobów zleconych przez klientów). Gdyby Pronar nie był właścicielem technologii i maszyn – tak sprawne wprowadzanie modyfikacji nie byłoby możliwe, choćby ze względu na utratę gwarancji.
Krzysztof Szubzda Zastępca Dyrektora ds. Techniki i Rozwoju

Krzysztof Szubzda

Zastępca Dyrektora ds. Techniki i Rozwoju

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Prima Aprilis – Produkcja kół do Formuły 1!
Następny wpis
Prezydent RP w Centrum Wystawowym Pronar