Pronar Wheels Formula 1

Prima Aprilis – Produkcja kół do Formuły 1!

Kwiecień zaczynamy z przytupem – 1 Kwietnia ogłaszamy, że rozpoczynamy produkcję kół do bolidów Formuły 1.

W zeszłym roku w naszej fabryce w Narewce uruchomiliśmy zautomatyzowaną linię produkcyjną w skład której wchodzi manipulator, prasa hydrauliczna o nacisku 2 tys. ton oraz specjalistyczny system do cięcia laserowego. Manipulator, który został zaprojektowany przez Biuro Rozwoju Pronar Wheels pozwolił nam na produkcję zupełnie nowych rodzajów kół tarczowych oraz poszerzenie naszej oferty. Nowy nabytek, czyli system cięcia laserowego, pozwolił na realizację planów, które przygotowywaliśmy długie lata. Po miesiącach testów możemy finalnie ogłosić, że rozpoczęliśmy oficjalną produkcję kół do bolidów wyścigowych Formuły 1.

Lata doświadczenia w produkcji kół stworzonych do zadań specjalnych pozwoliły nam na utworzenie 13 calowych kół o ponadprzeciętnej wytrzymałości i niezwykłej lekkości. Aby to osiągnąć, musieliśmy wykonać koła według światowych standardów Formuły 1, czyli ze specjalnych stopów magnezu i aluminium.

By osiągnąć zamierzony cel niezbędne było dostosowanie nowej zautomatyzowanej linii produkcyjnej zainstalowanej w Narewce oraz zastosowania nowych pras hydraulicznych. Poza przeprowadzeniem szeregu testów w środowisku 3D z wykorzystaniem oprogramowania MES, wymagane było również dodatkowe przeszkolenie kadry pracowniczej pod kątem wytwarzania zupełnie nowego produktu. W tym celu utworzyliśmy również zupełnie nowy dział wyścigowy.
W Pronar Wheels cenimy sobie wszechstronność oraz to, że oferujemy kompletne rozwiązania dla wielu sektorów. Tym razem jednak poszliśmy o krok dalej i wykonaliśmy własne opony. Ogumienie sportowe znajdujące się w naszej ofercie obejmuje mieszanki od C1 do C5 w rozmiarach 305/670-R13 i 405/670-R13. Mieszanki zostały przygotowane według światowych standardów wyścigowych. W najbliższych latach związek Formuły 1 ma w planach wprowadzenie kół 18 calowych i już teraz prowadzimy badania nad oponami w takim rozmiarze, które nie pozwolą na spadki rekordów prędkości jakie padały przy 13 calowych kołach. Jest to niezwykle skomplikowany proces, ale wierzymy, że nasze doświadczenie w produkcji kół pozwoli na rewolucjonizowanie rynku kół i ogumienia wyścigowego.
Zeszły rok w Pronar Wheels stał pod znakiem rozwoju. W tym roku wypływamy na zupełnie nowe wody i wierzymy, że tym samym przetrzemy nowy szlak (a nie staniemy w poprzek i zablokujemy ruch jak pewien statek w pewnym kanale). Nasi inżynierowie przy pomocy innych działów Pronaru wykonali bolid, dzięki któremu  byliśmy w stanie przeprowadzić wszystkie możliwe testy na kołach. Kto wie, może czarna strzała kiedyś pojedzie po puchar?
Daniel Grygoruk Specjalista ds. Marketingu

Daniel Grygoruk

Specjalista ds. Marketingu i wsparcia sprzedaży

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Nowe prasy i manipulator
Następny wpis
Czym się zajmuje Biuro Rozwoju Pronar Wheels?