Pronar Wheels new hydraulic presses

Nowe prasy i manipulator

Rok 2020 był okresem intensywnego rozwoju Pronar Wheels, gdyż zadbaliśmy nie tylko o poszerzenie oferty naszych produktów, ale również o wzniesienie ich jakości na znacznie wyższy poziom. W zeszłym roku nasze fabryki wzbogaciły się o nowe urządzenia, które umożliwiły zwiększenie produkcji oraz wprowadzenie zupełnie nowych rozwiązań do naszej oferty.

Nasza fabryka w Narewce wzbogaciła się o nowe, potężne prasy hydrauliczne. Prasy, dzięki możliwości nacisku 3 oraz 5 tyś. ton na cm2 są w stanie pracować z materiałami wytrzymalszymi niż do tej pory. Teraz możemy formować stal o grubości nawet do 30 mm.

Ogromne siły oddziaływające na stal są w stanie wytłoczyć tarcze w zakresach nawet 300-400 mm głębokości. Dodatkowo, dzięki systemowi hydroformingu stało się również możliwe formowanie stali pod niezwykle wysokim ciśnieniem – nawet 4 tys. barów. Jest to ciśnienie nawet tysiąc razy wyższe ciśnienie niż te, jakiemu poddawane są koła w ogumieniu. Technologia ta pozwala na uzyskanie wyższej dokładności projektów wykonywanych w środowisku 3D.
Do tej pory szczyciliśmy się tym, że produkujemy koła tarczowe w 500 rozmiarach i w 9 000 konfiguracji a nasz system pozwalał nam na obróbkę ponad pół miliona kół rocznie. Wszystkie te liczby i wskaźniki poszybowały w górę dzięki naszym nowym nabytkom. Nasza oferta rozrosła się dzięki wprowadzeniu do niej kół do maszyn ciężkich, m.in. budowlanych i kopalnianych. Dzięki temu Pronar Wheels wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku północnoamerykańskiego.
Pronar Wheels new hydraulic presses
W fabryce w Narewce również uruchomiliśmy manipulator, który został zaprojektowany i skonstruowany w Pronarze (podobnie jak wiele innych maszyn pracujących w fabrykach firmy). Jego projekt wykonali inżynierowie Działu Rozwoju Wydziału Kół Tarczowych. Urządzenie pozwoliło na utworzenie zautomatyzowanej linii produkcyjnej. W skład linii wchodzi m.in. prasa hydrauliczna o nacisku 2 tys. ton oraz specjalistyczny system do cięcia laserowego. Dzięki manipulatorowi wydajność stanowiska zwiększyła się dwukrotnie, a praca obsługujących je osób stała się mniej uciążliwa i bardziej bezpieczna.

Produkcja nowoczesnych i wysoko wydajnych kół wymaga zastosowania innowacyjnych rozwiązań na liniach technologicznych. Aby móc w pełni skorzystać z możliwości ich automatyzacji, niezbędne okazało się zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie inteligentnego sterowania.

Należą do nich: laserowe systemy wizyjne (nadzorują jakość produkcji), internetowe sieci przemysłowe (pozwalają na ciągły dostęp i nadzór nad linią produkcyjną z każdego miejsca) oraz przemysłowe bazy danych (służą do zapisu parametrów produkcyjnych i skontrolowanych parametrów wyprodukowanych detali). Zastosowanie tych rozwiązań technicznych zapewniło pełną kontrolę nad jakością produkcji oraz dało pewność, że każdy wyrób opuszczający prasy oraz fabrykę spełnia najwyższe standardy. Zainstalowany manipulator nie tylko zwiększył zautomatyzowanie linii technologicznej, ale też ułatwił wytwarzanie felg. Maszyny będą mogły wykonywać więcej kół w szerszym zakresie rozmiarów oraz konfiguracji.
Pronar Wheels new hydraulic presses
W Pronar Wheels dbamy nie tylko o rozwój pod względem produkcyjnym, ale również o rozwój systemów zapewniających bezpieczeństwo naszym pracownikom. Dwie nowe prasy zainstalowane w Narewce obsługuje potężny robot skonstruowany i zaprojektowany przez inżynierów Pronaru. Zainstalowany manipulator jest pierwszym z wielu zaplanowanych na rok 2021. Automatyzacja poszczególnych stanowisk pracy ma podwyższyć standardy bezpieczeństwa na terenach fabryk Pronaru.
Krzysztof Szubzda Zastępca Dyrektora ds. Techniki i Rozwoju

Krzysztof Szubzda

Zastępca Dyrektora ds. Techniki i Rozwoju

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Konkurs Top Agrar Polska
Następny wpis
Prima Aprilis – Produkcja kół do Formuły 1!