Pronar Wheels sales team at Ag in Motion 2022 in Canada

Pronar Wheels w Kanadzie

Prezentacja Pronar Wheels na kanadyjskich targach Ag in Motion była planowana od 2019 roku. Obostrzenia związane z pandemią opóźniły tę obecność. Dzięki współpracy z kanadyjskim partnerem handlowym, wystawowy debiut Pronaru na AG in Motion odbył się w dniach 19-21 lipca.

Ag In Motion to największe targi maszyn rolniczych w Kanadzie. Odbywają się co roku w okolicy miasteczka Langham w prowincji Saskatchewan. Wystawę usytuowano na specjalnie do tego celu przygotowanym terenie o powierzchni 610 akrów (ponad 246 ha), nazwanym Discovery Farm.

Pokaz kół tarczowych Pronar Wheels na tej imprezie spowodował zainteresowanie ze strony największych producentów maszyn rolniczych. A tych jest w Kanadzie bardzo wielu. Region Saskatchewan to zagłębie siewników precyzyjnych – to tu zapoczątkowano ich produkcję. Jest to też kolebka największych urządzeń do kultywacji, których szerokość sięga 27 metrów. Także tutaj znajdują się największe na świecie farmy i pracują największe maszyny rolnicze.

Na stoisku targowym Pronar Wheels pokazano największe koła, jakie są montowane w maszynach rolniczych, m.in. felgi w rozmiarze DW16x50 przeznaczone do ciągników wykorzystywanych w pracach przy uprawach rzędowych (ang. row crop). Przygotowano je w krwistym czerwonym kolorze (stosowanym przez jednego z wiodących producentów) z opcjonalnym maskowaniem przed malowaniem obszaru przyłącza felgi do piasty. Maskowanie znacząco poprawia trwałość dokręcenia felg do maszyny, co skutkuje dłuższym czasem pracy bez konieczności kontroli momentu dokręcania nakrętek.

Pronar Wheels stand at Ag in Motion 2022 in Canada

Odwiedzający stoisko mogli także obejrzeć felgi spawane w rozmiarze DW25x46 przeznaczone do najnowszych modeli opryskiwaczy samobieżnych.

Ich producenci oferują coraz większe i szybciej poruszające się maszyny. Felgi o średnicach 38” i 42” są już za małe, aby stosować je w największych opryskiwaczach. Pronar Wheels jest jednym z dwóch producentów na świecie, oferujących koła o rozmiarze DW25x46. Jednak już w przyszłym roku Pronar wprowadzi do sprzedaży felgi w rozmiarach DW28x46 oraz DW30x46. Będą one produkowane w nowej fabryce w Narwi. Także wiodący producenci są już przygotowani do wytwarzania opon o rozmiarach dopasowanych do przyszłych wyrobów Pronaru.

Produktem przyciągającym bardzo duże zainteresowanie był zestaw kół zdwajanych w rozmiarze DW27x38. Zestawy takie można było także zobaczyć – w prezentowanych na targach maszynach – jako koła ogumione z oponami IF800/70R38 CFO. Producenci tych maszyn są klientami Pronaru. Konstrukcja kół zdwojonych DW27x38 sprawia, że spośród porównywalnych produktów dostępnych na rynku, zestawy Pronaru są najbardziej wytrzymałe.

Ich budowa jest oparta na łączniku rurowym (o grubości 10 mm) oraz tarczach (30 mm). Waga zestawu wynosi aż 550 kg. Według opinii producentów maszyny wykorzystujących felgi Pronaru, są one ekstremalnie wytrzymałe – dużo trwalsze niż piasty.

DW44x32 Seeding Equipment wheel by Pronar Wheels in OE Seedhawk yellow painting

Opony do największych na świecie wozów przeładowczych są oferowane rozmiarach IF 1250/50R32 CFO. Wśród prezentowanych na targach wyrobów Pronar Wheels nie zabrakło także dopasowanych do nich felg o rozmiarze DW44x32.

Wykonywane są one techniką spawania na zakładkę, a grubość ich tarcz wynosi 3 cm. Wzbudziły one duże zainteresowanie wśród producentów maszyn, ponieważ mogą być montowane zamiast trudno dostępnych felg wieloczęściowych w zarysie VA. Koła Pronaru są nie tylko dużo tańsze, a też tak samo wytrzymałe.

Na stoisku zaprezentowano również felgi do maszyn żniwnych w rozmiarze DW18x42 z tarczami głęboko tłoczonymi wykonywanymi w fabryce w Narewce na specjalnie do tego celu zainstalowanych prasach. Prasy o sile nacisku 3,1 tys. ton oraz 5 tys. ton są niezbędne do produkcji tego rodzaju kół, ponieważ ich tarcze powstają ze specjalnej stali wysokogatunkowej S 550 MC o grubości 18 mm. To materiał o znacznie wyższych parametrach niż te stosowane przez innych producentów. Koła o rozmiarze DW18x42 są swoistą odpowiedzią konstruktorów Pronar Wheels na zgłaszane przez użytkowników problemy z liczbą pękających przyłączy kół zewnętrznych w kombajnach wyposażonych w 20-szpilkowe piasty.

W ofercie targowej firmy z Narwi pojawiły się również koła do opryskiwaczy w rozmiarze 23×38” (przystosowane do poruszania się maszyny z prędkością 65 km/h), koła do maszyn leśnych w rozmiarze 28×30,5” (ze specjalnie opracowanym wzorem radełkowania pod stopkę opony zapobiegającym uślizgowi opony na feldze), koła skręcane w rozmiarze DW16x34” (powstałe na pierścieniu zmiennoofsetowym; przeznaczone do ciągnika klasy „utility”) oraz felgi wieloczęściowe w rozmiarze 17×25” (wykorzystywane w ładowarkach budowlanych). Produkty Pronar Wheels – felgi i koła ogumione z oponami TVS Eurogrip – goście targów mogli również oglądać, odwiedzając stoiska światowych producentów maszyn rolniczych, którzy są wieloletnimi odbiorcami produktów Pronaru, takich jak: Seedhawk, Brandt, Salford, Amazone, Kubota czy Merlo.

Prezentacja oferty Pronaru uzmysłowiła wielu niedowiarkom, że firma z „dalekiej” Europy skutecznie i bez żadnych kompleksów rywalizuje z amerykańskimi producentami kół. Jest to dobry prognostyk na nadchodzące niełatwe czasy.

Podczas trzydniowych targów stoisko Pronar Wheels odwiedziło bardzo wielu gości. Byli wśród nich m.in.: farmerzy z rodzinami, konstruktorzy pracujący u producentów maszyn, osoby odpowiedzialne za zakupy komponentów, a także właściciele fabryk wytwarzających maszyny. Każdy z nich znajdował produkt Pronaru, który pomógłby mu w prowadzonej działalności. Dlatego oferta wzbudziła tak duże zainteresowanie, co potwierdziły wyniki licznych rozmów handlowych. Wielu północnoamerykańskich producentów maszyn rolniczych już od dawna zaopatruje się w Pronar Wheels zarówno w felgi, jak i koła ogumione. A podczas tegorocznej wystawy Ag In Motion kolejni producenci maszyn mogli przekonać się, że Pronar Wheels wytwarza najlepsze felgi do maszyn rolniczych i to właśnie jego oferta obejmuje najszerszy zakres rozmiarów.

Koła prezentowane na targach w Kanadzie możecie również zobaczyć na stronie przygotowanej specjalnie na to wydarzenie. Wszystkie eksponaty zostały przygotowane w wersji 3D i były dostępne dla uczestników wydarzenia po zeskanowaniu kodów QR obecnych na naszym stoisku. Znajdziecie je tutaj.

Rafał Mazur Zastępca Dyrektora ds. Handlu i Marketingu

Rafał Mazur

Zastępca Dyrektora ds. Handlu i Marketingu

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Koła zdwojone w kombajnach – po co to komu?
Następny wpis
Byliśmy na Up To Date Festival!