Dual Combine Wheels by Pronar Wheels

Koła zdwojone w kombajnach – po co to komu?

W drugim epizodzie naszej serii filmów technicznych, „How Does It Roll”, Grzegorz Bućko opowiada o typach kół zdwojonych używanych w maszynach żniwnych. Menedżer ds. sprzedaży na rynki zamorskie szczegółowo wyjaśnił dlaczego to rozwiązanie zostało wprowadzone, czemu jest ono użyteczne, kto go potrzebuje i do czego.

Stowarzyszenie Producentów Sprzętu (Association of Equipment Manufacturers) podzieliło kombajny na klasy. Klasy są ustalane na podstawie koni mechanicznych, gdzie im wyższa liczbę koni ma maszyna, tym większą ma ona klasę.

Lata temu kombajny z klas 6 i niższych odpowiadały za ponad 95% rynku. Trendy w produkcji maszyn się zmieniają poprzez wzrost zapotrzebowania na żywność na świecie. Dlatego też kombajny z klas od 7 do 10 odpowiadają obecnie za ponad połowę kombajnów sprzedawanych na świecie.

Wzrost zapotrzebowania na żywność wymaga większych zbiorów, dlatego też potrzebne są coraz cięższe maszyny zdolne przewozić coraz większe ładunki. Maszyny muszą pracować na wyższych obrotach, dlatego też ich rozmiary rosną wraz z ilością koni mechanicznych. W pewnym momencie pojedyncze koła przestały wytrzymywać.

Podwójne koła zapewniają większą stabilność i większą nośność w porównaniu z pojedynczymi kołami. Zestawy podwójne zapewniają również lepszą przyczepność i mniejsze ugniatanie gleby w porównaniu z pojedynczymi kołami.

Dodatkowo maszyny z kołami bliźniaczymi są generalnie lżejsze i powodują płytsze ugniatanie gleby niż maszyny z gąsienicami. Zwłaszcza w porównaniu z oponami w technologii IF lub VF. Maszyny na gąsienicach również zużywają więcej paliwa niż te z koła i oponami. Ponadto, maszyny z gąsienicami kosztują więcej, a ich utrzymanie jest dość drogie. Jeśli rolnik musi podróżować między polami drogą, jest on wtedy również ograniczony przez niższe prędkości drogowe podczas korzystania z gąsienic.

Przez lata widzieliśmy różne typy kół bliźniaczych w maszynach do zbiorów, ale możemy wyróżnić trzy główne grupy. Możesz zobaczyć je wszystkie wraz z przykładami i różnicami między nimi w filmie, do którego link znajduje się poniżej. Miłego seansu!

P.S. Jeśli macie jakieś pytania na temat filmu, zapraszamy do ich zadawania w sekcji komentarzy pod filmem.

Daniel Grygoruk Specjalista ds. Marketingu

Daniel Grygoruk

Specjalista ds. Marketingu i wsparcia sprzedaży

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Certyfikacja WPQR
Następny wpis
Pronar Wheels w Kanadzie