An event goer in a Pronar Wheels' #NASPAWANI T-shirt

Byliśmy na Up To Date Festival!

#NASPAWANI

Już od 13 lat w Białymstoku odbywa się Up To Date Festival (UTDF), który przykuwa uwagę nie tylko fanów muzyki elektronicznej, ale również przez nietuzinkowe podejście do promocji, specjalistów z branży marketingu. Nie inaczej było również z naszym zespołem, którego myśl o kooperacji wręcz elektryzowała. Zadaliśmy sobie pytanie: w jaki sposób, jako firma z branży agro produkująca felgi do maszyn rolniczych, mamy zaprezentować się podczas festiwalu i jaki będzie cel naszego uczestnictwa? Na przekór utartym schematom, w pierwszej kolejności opracowaliśmy właśnie sposób komunikacji, a dopiero później zdecydowaliśmy czemu cała akcja ma służyć.

PO PIERWSZE: BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI

W województwie podlaskim firma Pronar cieszy się dużą rozpoznawalnością, natomiast niewielu słyszało o działającym w niej Wydziale Pronar Wheels, w którym pozycjonujemy się jako „marka w marce”. Wiąże to się z oddzielną komunikacją, własnymi social mediami itd. Dodatkowo, na potrzeby festiwalu, komunikowaliśmy się przy pomocy #NASPAWANI. Sam # to odpowiedź na nasze stoisko, gdzie pod namiotem Pronar Wheels uczestnicy mieli okazję stanąć „za sterami” prawdziwej spawarki i połączyć, wcześniej pocięte, stalowe elementy, które finalnie tworzyły logo Up To Date Festival wpisane w okrągłą tarczę.

Disc with the Up To Date Festival logo welded at the event

Przez dwa dni naszego pobytu na festiwalu, w spawaniu wzięło udział ponad 100 osób. Ku naszemu zdziwieniu, stanowisko spawalnicze, cieszyło się dużą popularnością wśród kobiet. Co więcej, spawali zarówno młodzi, jak i starsi. Jako ciekawostkę chcielibyśmy przytoczyć sytuację, gdy pierwszego dnia swoich sił w spawaniu próbowała młoda kobieta, by następnego dnia przyprowadzić swoją… mamę. Jak zauważyli sami organizatorzy, nasze stoisko było oblegane non stop, a drugie dnia ustawiały się nawet kilkumetrowe kolejki.

Welding engineers from Fronius Poland at Pronar Wheels stand at Up To Date Festival

Na najmłodszych oraz tych już „naspawanych” (na stoisku sprawdzaliśmy trzeźwość) czekała spawarka z goglami VR, lecz możliwość sprawdzenia się jako prawdziwy spawacz przyćmiła automat VR, do tego stopnia, tutaj kolejna anegdota, że dwie panie po negatywnym odczycie z alkomatu, specjalnie nie spożywały trunków przez kolejne 2h, aby móc chwycić spawarkę w dłonie. Uczestnicy spawali do późnych godzin nocnych, pierwszego dnia do godziny 1:00, natomiast drugiego stoisko zamknęliśmy o 2:30 i nie dlatego, że brakowało chętnych, skończyły się nam tarcze do spawania! Łącznie wyspawanych zostało 14 tarcz, czyli 196 elementów, co daje 11,5 godziny spawania. Tarcze, wraz z podpisami artystów tegorocznej edycji UTDF, mają zostać wystawione do licytacji podczas przyszłorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w formie statuetek.

Visualisation of a finished statuette

PO DRUGIE: REKRUTACJA

Pronar zatrudnia ponad 3500 osób i w związku z ciągłą rozbudową, potrzebuje nowych pracowników. Sam Wydział Pronar Wheels potrzebuje stu spawaczy, a inne jednostki firmy kolejnych czterystu. Dlatego też stwierdziliśmy, że festiwal będzie dobrym miejscem do podjęcia działań rekrutacyjnych, z naciskiem na stanowisko spawacz.

Reqruitment materials made for Up To Date Festival by Pronar Wheels marketing team

Chociaż w Pronarze na stanowiskach spawaczy pracują kobiety, to podjęciem pracy, zdecydowanie częściej interesowali się mężczyźni. Nie mniej dane kontaktowe dla naszego działu HR zostawiło 39 osób, wyrażając chęć zapoznania się z ofertą pracy, bądź w celu umówienia rozmowy rekrutacyjnej. Czynnikiem decydującym dla osób bez doświadczenia zawodowego, w przypadku stanowiska spawacza, o chęci prowadzenia dalszych rozmów, była możliwość nabycia umiejętności spawalniczych w Akademii Pronaru. Można więc stwierdzić, iż perspektywa nauczenia się zawodu i późniejsze bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia, decydowały o chęci „przebranżowienia się”.

PO TRZECIE: MOŻLIWOŚCI W PRZYSZŁOŚCI

Podczas pierwszych rozmów z organizatorami UTDF, padło wiele szalonych, ale zarazem ekscytujących pomysłów na szerszą współpracę. Z tego powodu liczymy, iż podczas kolejnej edycji festiwalu, już jako sponsor tytularny, będziemy mogli rozwinąć skrzydła kreatywności i wcielić w życie choć część ze śmiałych koncepcji. Jedno jest pewne, ekipa Up To Date Festival to odpowiedni ludzie do takich zadań.

Podsumowując całe przedsięwzięcie; odbiór zarówno ze strony uczestników, jak i organizatorów był bardzo pozytywny. Przerósł nasze oczekiwania. Z drugiej strony, na którym innym festiwalu dostajemy możliwość spawania? Odnośnie kwestii rekrutacyjnych, na konkretne wyniki musimy jeszcze poczekać, niemniej 39 ze 100 osób, które wyraziły zgodę na kontakt przez nasz dział HR, uważamy za dobry wynik zachęcający nas jeszcze bardziej do szukania w miejscach nieoczywistych.

Pronar Wheels' #NASPAWANI tent at Up To Date Festival
Welding engineer from Fronius Poland and an event goer at VR machine
Marcin Bukowski Specjalista ds. Marketingu

Marcin Bukowski

Kierownik marketingu i wsparcia sprzedaży

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Pronar Wheels w Kanadzie
Następny wpis
Wizyta w TVS Eurogrip