Koło do Ursusa 1204 De Luxe

Konkurs Top Agrar Polska

Portal Top Agrar zainicjował konkurs, w którym do wygrania jest ich nowy nabytek, Ursus 1204 de luxe. Zanim jednak legendarny już ciągnik trafi do szczęśliwca, czeka go gruntowna renowacja, w której udział biorą nie tylko osoby zaangażowane w prowadzenie konkursu, ale też gama polskich firm, wśród których znalazł się Pronar Wheels. Jesteśmy odpowiedzialni za koła, które napędzą odnowioną maszynę. Dziękujemy za zaproszenie.
Paweł Twardowski z kołami do Ursusa 1204 De Luxe
Przed przystąpieniem do produkcji kół nasi specjaliści odwiedzili Pana Pawła Twardowskiego, redaktora magazynu Top Agrar Polska, który zajmuje się renowacją Ursusa, w celu wykonania szczegółowych pomiarów kół. W planach była wymiana opon na większe, więc były też potrzebne znacznie większe felgi, stąd konieczność wykonania dokładnych pomiarów. Dokładna znajomość maszyny oraz wszelkich wymiarów jest niezbędna ażeby koła pasowały do ciągnika. Nawet małe nieścisłości mogą skutkować na niekorzyść maszyny i prac wykonywanych daną maszyną.
Wspólnie z redakcją Top Agrar zdecydowaliśmy się na regulowane koła pierścieniowe na tylnej osi pojazdu, oraz na koła spawane z przodu. Przednie koła mają 28 cali średnicy oraz 13 cali szerokości, natomiast tylne koła 38 cali średnicy i 20 cali szerokości. Co ciekawe, w przednich felgach zastosowaliśmy przekrój W, a w tylnych DW, dzięki czemu obręcze tylnych felg są trwalsze niż ich odpowiedniki wykonane w systemie W. Jest to rzecz istotna, gdyż większa średnica koła wymaga większej trwałości po to, by koło radziło sobie nawet w najcięższych warunkach i było odporniejsze na odkształcenia i inne urazy mechaniczne. Nowe koła są znacznie większe od poprzednich kół – wnętrze remontowanego Ursusa zostało zmodyfikowane dzięki czemu będzie on miał więcej mocy niż oryginał. To właśnie większa moc maszyny pozwoli na wykorzystanie większych kół.
Koło do Ursusa 1204 De Luxe

Przy produkcji kół zawsze stawiamy na precyzję, jakość oraz ekologię, dlatego logicznym wyborem sposobu oczyszczania materiału było śrutowanie.

Proces ten jest nowoczesną metodą polegającą na oczyszczaniu powierzchni metalicznej przy użyciu tzw. śrutu, czyli np. kulek szklanych lub korundu. Czemu akurat śrutowanie a nie piaskowanie? Proces śrutowania nie tylko minimalizuje ilość odpadów ale również wymaga specjalistycznych pomieszczeń, które znajdują się na terenie Pronar Wheels. Ponadto zastosowany do przeprowadzenia danego procesu śrut jest odzyskiwany po procesie, co znacznie minimalizuje generowane odpady powstające przez proces oczyszczania metalu. Materiały stosowane podczas śrutowania są też twardsze niż te stosowane podczas piaskowania, przez co finalny rezultat jest po prostu dokładniejszy i bardziej zadowalający. Śrutowanie nie tylko oczyszcza i poleruje konstrukcje metalowe przed malowaniem, ale również je wzmacnia.
Koło do Ursusa 1204 De Luxe

Kolejnym etapem produkcji była kataforeza, czyli proces polegający na nałożeniu powłoki lakierniczej na metal z wykorzystaniem elektroforezy.

Elektroforeza jest zjawiskiem opierającym się na zanurzeniu metalu w roztworze koloidalnym farby i podłączeniu go do prądu za pomocą elektrod. Dzięki zabiegowi malowania elektroforetycznego farba dociera nawet w trudno dostępne miejsca, dzięki czemu malowanie jest dokładniejsze. Ponadto dzięki ekspozycji materiału na dane warunki fizyczno-chemiczne nasza felga zyskała odporność na warunki atmosferyczne oraz korozję. Proces ten, podobnie jak wyżej wspomniane śrutowanie, jest ekologiczny i nie jest szkodliwy dla środowiska. Finalnie felga przeznaczona dla Ursusa zyskała kolor perłowo-biały. Koła malujemy w palecie kolorów RAL, w tym przypadku zastosowaliśmy lakier RAL 9016 z brokatem.
Jeszcze raz dziękujemy za zaufanie dla redakcji magazynu, miło było nam wesprzeć konkurs Top Agrar jako jeden ze sponsorów. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak interesującym przedsięwzięciu, dzięki któremu klasyczna maszyna zyska nowe życie. Remont Ursusa 1204 de luxe to też dowód na to, że nowoczesne technologie mogą w pełni współpracować z tymi, które mają już swoje lata. Film z montażu felg możecie zobaczyć poniżej.
Marcin Bukowski Specjalista ds. Marketingu

Marcin Bukowski

Specjalista ds. Marketingu

Udostępnij artykuł:

Poprzedni wpis
Spawanie z międzynarodowym certyfikatem
Następny wpis
Nowe prasy i manipulator