Biuro Rozwoju Pronar Wheels konsekwentnie modernizuje linie produkcyjne. Najnowszą inwestycją jest robot zainstalowany w fabryce w Narewce, który zautomatyzował pracę prasy o nacisku 3150 ton.
Maszyna zainstalowana przez konstruktorów z Pronar Wheels jest tzw. robotem kartezjańskim, czyli wielozadaniową maszyną manipulacyjną, która – pracując – porusza się w wielu osiach.
Maszyna nie jest klasycznym manipulatorem, gdyż pracuje w 8 osiach (klasyczny manipulator charakteryzuje się mniej niż trzema osiami ruchu). Wszystkie zaprojektowane dotąd w Biurze Rozwoju Pronar Wheels konstrukcje maszyn charakteryzują się liczbą od 5 do 8 osi ruchu.

Nowy robot zespala ze sobą maszyny w ramach jednej linii produkcyjnej, która była obsługiwana przez pracownika. Zadaniem robota jest przemieszczanie detalu pomiędzy urządzeniami wchodzącymi w skład linii. Do tej pory pracownik umieszczał materiał w maszynie, która tłoczyła tarczę z arkusza blachy. Następnie tarczę zdejmował z prasy i umieszczał w kolejnej maszynie, która wykonywała przyłącza metodą wycinania laserowego. Na koniec pracownik układał wykonany detal na palecie. Nowo uruchomiony robot wykonuje wszystkie te czynności samodzielnie, a rola pracownika sprowadza się do podania palety z materiałem, a następnie odebrania gotowych i spaletyzowanych detali.
Robot uzupełniający linię produkcyjną w Narewce pracuje w czterech osiach załadowczych oraz w czterech osiach odbiorczych. Napędzają go głównie silniki elektryczne. Jego instalacja kończy etap prac nad zautomatyzowaną linią produkcyjną, w skład której wchodzą dwie prasy hydrauliczne o nacisku 5000 i 3150 ton.
Doświadczenia zdobyte podczas wdrożeń wielu innowacyjnych stanowisk i pokaźny dorobek projektowy Pronaru sprawiły, że przedsiębiorstwo z Narwi zostało wpisane na listę kluczowych producentów maszyn przez wiodącego wykonawcę systemów sterowania do automatyzacji maszyn. Tym samym Pronar znalazł się w ekskluzywnym gronie 10 firm z Polski, które są obsługiwane na priorytetowych warunkach.

Kolejną inwestycją Pronar Wheels, przybliżającą pełną automatyzację prac w fabryce w Narewce, będzie zrobotyzowanie gniazda do obróbki wiórowej. Dzięki temu, obok techniki wycinania laserowego, można też będzie wykorzystywać obróbkę wiórową, która jest efektywniejsza przy wykonywaniu przyłączy w tarczach powstających z grubszego materiału. Podobnie jak w przypadku inwestycji oddanej do użytku, kolejny robot także zostanie zainstalowany w fabryce w Narewce.