Duża konkurencja na rynku wymusza od producentów i dostawców skracanie czasu w jakim wyroby trafiają do odbiorców. Przede wszystkim skrócenie poszczególnych etapów procesu jego dostarczenia wymaga stosowania coraz to nowych narzędzi, technologii oraz procesów zmierzających do szybszego wdrożenia produkcji (wytworzenia). Jednym z takich narzędzi jest oprogramowanie należące do grupy CAE (Computer Aided Engineering), które wykorzystuje w swoich obliczeniach metodę elementów skończonych (oprogramowanie MES). Przede wszystkim MES jest najbardziej popularną metodą stosowaną w procesie wspomagania obliczeń inżynierskich (już na etapie projektowania). Wykorzystuje się ją w celu sprawdzenia (zweryfikowania) konstrukcji pod względem wytrzymałościowym.
Wdrażanie innowacyjnych technologii, w tym także coraz bardziej zaawansowanych programów m.in. z grupy CAE (ANSYS i LS-DYNA), przyczynia się do sukcesywnego i stałego rozwoju Pronaru.
Programy te pomagają we wcześniejszym wykryciu osłabionych miejsc konstrukcji projektowanych maszyn. Bez tego nowego oprogramowania można je było lokalizować dopiero po serii testów w czasie pracy. To z kolei zapobiega ewentualnym uszkodzeniom konstrukcji już na etapie projektowania. Skraca również czas wdrożenia wyrobu do produkcji seryjnej. Dlatego oprogramowanie ANSYS daje specjalistom Pronaru możliwość analiz modeli 3D w złożonym stanie naprężeń. Możemy je analizować zarówno w zakresie liniowym, jak i nieliniowym. Po pierwsze oprogramowanie LS-DYNA pozwala na przeprowadzanie złożonych analiz dynamicznych. Ich istotnym czynnikiem jest czas oddziaływania zjawisk takich, jak na przykład zderzenia czy wybuchy.
Używane w Pronarze oprogramowania CAE umożliwia:
- określenie:
- stanu naprężenia i odkształcenia w złożonym stanie,
- deformacji,
- oszacowanie współczynników bezpieczeństwa,
- przeprowadzenie optymalizacji kształtu,
- wykonywanie analiz:
- naprężeń termicznych,
- wyboczeniowych,
- zmęczeniowych,
- przepływowych,
- częstotliwościowych drgań własnych,
- wykonywanie obliczeń dynamicznych w postaci symulacji: zderzeń, upadków, crash testów i wybuchów.

Co najważniejsze konstruktorzy Pronaru uwzględniają w procesie projektowania wyniki analiz wytrzymałościowych. Uzyskane dzięki programom z grupy CAE, bazującym na metodzie elementów skończonych wyniki są pomagają lepiej optymalizować projektowane konstrukcje pod względem wytrzymałościowym i ekonomicznym.
Podsumowując, skomplikowane i zaawansowane obliczenia wytrzymałościowe z wykorzystaniem programów bazujących na metodzie elementów skończonych (oprogramowanie MES) stały się niezbędne. Przede wszystkim wykorzystujemy je w procesie powstawania nowych wyrobów. To w znaczący sposób przyczyniają się do sukcesu Pronaru.